Zimne czy ciepłe oświetlenie LED?

2018-03-23
Zimne czy ciepłe oświetlenie LED? W przypadku lamp konwencjonalnych wybór "koloru światła" emitowanego przez lampę nie był wyborem, który był jakoś bardzo respektowany. Natomiast inna sytuacja jest już w przypadku produktów LED - dostępne są różne kolory, dlatego mamy większość różnorodność przy wyborze. Korelowana temperatura barwowa (CCT) w oświetleniu opisuje, jaki kolor światła jest emitowany z lampy. Jest to mierzone w kelwinach (K).

Jak to przekłada się na faktyczne użytkowanie?

Wyobraź sobie skalę od 1000K (bardzo czerwona) do 10.000K (bardzo niebieska) (rzeczywista skala jest szersza). Im wyżej wybrana przez Ciebie żarówka znajduje się na tej skali, tym bliżej światła przypomina niebieskie światło dzienne. Co ciekawe, temperatura barwowa nie opisuje faktycznej temperatury samej lampy, ale kolor, który wytwarza i jest sprzeczny z intuicją - im wyższa temperatura barwowa, tym „chłodniejsze” światło będzie generować.   Mówiąc prościej, temperatura koloru zależy od tego, jak zmienia się kolor rozgrzanego metalu w miarę wzrostu jego temperatury - a zmienia się z czerwonego na żółty, a następnie niebieski. Następnie można określić temperaturę rozgrzanego metalu według jego koloru. Ten zakres kolorów w różnych temperaturach przydaje się do opisu odcienia koloru białego światła. Kolor światła z lampy LED jest przybliżony lub skorelowany z tą skalą.

Ciepłe czy zimne LEDy?

Tak naprawdę tutaj nie ma żadnych zasad - wybór dotyczy osobistych preferencji i użycia. np.  
  • Jeśli podoba Ci się tradycyjny żółtawy kolor konwencjonalnej lampy, wówczas ciepły biały kolor (2700-3000K) byłby idealnym wyborem (jest to najpopularniejszy wybór dla domów).
  • Jeśli chcesz uzyskać nowoczesny, czysty wygląd, możesz preferować czystsze, jaśniejsze białe światło (4000K +).
  Zimne białe światło zawiera więcej niebieskiego światła i wydaje się jaśniejsze dla oczu (dlatego chłodniejsze białe żarówki mają wyższą wartość natężenia światła w porównaniu do równoważnej białej ciepłej żarówki). Wydaje się również, że ludzie z bardziej słonecznych krajów preferują białe światło w porównaniu do ludzi z krajów chłodniejszych, którzy preferują to cieplejsze.   Nieco bardziej rozbudowany jest ten problem przy zastosowaniach komercyjnych – tutaj dobór odpowiedniej temperatury barwowej jest ważny i zależy od:  
  • nastroju, który chcesz stworzyć
  • od produktów, które promujesz
  Na przykład świeżo upieczone ciasteczka i chleb mogą wyglądać lepiej w ciepłym, białym świetle emitowanym przez źródło światła takie jak Żarówka LED Philips E14 3W. Chłodne, białe światło mogłoby w tym przypadku nie sprawiać, że produkt będzie wyglądał zachęcająco, ale dobrze byłoby zrobić kilka prób, aby zobaczyć na własne oczy, co sprawdzi się lepiej.

Gdzie użyć świateł LED w zależności od ich temperatury barwowej?

Poniżej znajduje się kilka typowych obszarów, w których można zastosować różne kolory:  
  • ciepły do ciepłego białego np. żarówka energooszczędna Philips E14 12W (60W) - salon, sypialnia, przedpokój
  • biały do zimnego białego - kuchnia, gabinet, łazienka, szafka, biuro, handel detaliczny
  • światło dzienne - komercyjne, handlowe, pracownie artystyczne
  Poświęć trochę czasu na przyzwyczajenie się do każdej zmiany, szczególnie jeśli zmieniasz kolor z ciepłego na zimny biały. Możesz też mieszać i łączyć. Nie ma powodu, dla którego nie mógłbyś mieszać różnych kolorów w tym samym pomieszczeniu. Na przykład ciepły biały dla oświetlenia głównego pomieszczenia i zimny biały dla oświetlenia roboczego.

Skąd mam wiedzieć, jaki kolor ma żarówka?

Wszystkie opakowania detaliczne mają wyraźną ikonę i temperaturę barwową wskazaną na opakowaniu. Jednak ze względu na różnice w procesie produkcyjnym i różne metody pomiaru należy rozważyć zakup tego samego modelu lampy LED dla wszystkich opraw w danym obszarze lub pomieszczeniu. Dobrym pomysłem byłoby również kupowanie części zamiennych - ponieważ technologia LED stale się poprawia i zmienia.    
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel