Najważniejsze parametry żarówek - barwa, skuteczność, strumień

2018-06-22
Najważniejsze parametry żarówek - barwa, skuteczność, strumieńOdkąd Edison przedstawił nam pierwszą, nowoczesną, prototypową żarówkę elektryczną w 1879 roku, sporo się zmieniło jeśli chodzi o najważniejsze parametry tych źródeł światła. Weźmy choćby pod uwagę barwę - światło wytwarzane przez te żarówki wydzielało nieco żółtawą poświatę, która sprawiała (i sprawia nadal) że przestrzenie są ciepłe i przytulne. Zmiany odnoszą się również do innych cech żarówek, takich jak skuteczność i strumień. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z tych parametrów.  

Barwa żarówek

Dzięki zaawansowanej technologii świetlówek kompaktowych i diod LED żarówki są aktualnie dostępne w szerokim zakresie temperatur barwowych, tym samym zapewniając wiele opcji do wyboru przy oświetlaniu pomieszczeń w domu.   Trzy główne rodzaje temperatury barwowej żarówek to:
  • biały miękki (2700K – 3000K), np. żarówka LED Philips E14 4W to 2700 K
  • biały jasny / zimny biały (3500K – 4100K),
  • światło dzienne (5000K - 6500K).
  Im wyższy stopień Kelvina, tym bielsza temperatura barwowa. Chociaż bielsze światła będą "jaśniejsze" niż światła o niższym poziomie Kelvina, ilość Lumenów (pomiar jasności) nie ulegnie zmianie, a prawdziwa jasność nie zostanie zmieniona. Ale uwaga! Chociaż nasze oczy dostosowały się do temperatury miękkiego białego koloru żarówek na przestrzeni lat, nie oznacza to, że są one koniecznie najlepszą opcją dla wszystkich zastosowań oświetleniowych.  

Skuteczność żarówek

Kupowanie żarówki do domu lub firmy niegdyś było prostym zadaniem. Większość żarówek była żarowa, więc wystarczyło znaleźć żądaną moc, a następnie ją kupić. Obecnie istnieje wiele opcji żarówek do domu lub firmy, co sprawiło że decyzja o tym, która żarówka będzie najlepsza - nie jest już prosta, ale jak się chodzi – nie aż tak trudno, jakby mogło się wydawać. Jeśli chodzi o skuteczność żarówek - dla właścicieli domów żarówki LED są najbardziej wydajnymi żarówkami. Wystarczy przytoczyć fakt, iż żarówki fluorescencyjne i świetlówki kompaktowe nie mają takiej samej żywotności jak żarówki LED, więc będziesz musiał zakupić dodatkowe żarówki, gdy stare się wypalą. Te dodatkowe żarówki kosztują dodatkowe pieniądze, a nie są tak samo skuteczne.   Pomimo wysokich kosztów wstępnych żarówek LED, ich niski koszt eksploatacji i długa żywotność oznaczają, że są o wiele lepszą inwestycją niż żarówki:
  • żarowe,
  • fluorescencyjne,
  • halogenowe.
 

Strumień światła żarówek

Strumień świetlny to ilość energii światła emitowana na sekundę we wszystkich kierunkach np. żarówka LED Philips E14 3W posiada strumień świetlny o wartości 250 lm – co jest jednostką strumienia świetlnego jest światło. Porównując te najważniejsze parametry żarówek można z większą precyzją określić, które źródła światła będą najbardziej odpowiednie do konkretnego zastosowania, warto więc pogłębić wiedzę na ich temat, aby dokonać możliwie jak najlepszej decyzji i wykorzystać pełen potencjał dostępnych możliwości świetlnych.  
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel