Jak podłączyć żyrandol?

2018-03-26
Jak podłączyć żyrandol?Niezależnie od tego, czy szukasz opraw oświetleniowych, które nadadzą więcej wdzięku twojej sypialni, czy dodajesz jeszcze jeden pokój do swojego domu i szukasz odpowiedniej lampy - żyrandole to klasyczny wybór. Dzisiejsze style oferują rozszerzającą się gamę projektów tych urządzeń.   Oto kilka wartych uwagi przykładów:   Oprócz stylu i materiałów dostępnych jest wiele różnych form. Jednak nawet najpiękniejszy żyrandol na nic się nie zda, jeśli nie będzie odpowiednio zainstalowany – tylko właściwie podłączony żyrandol może przecież właściwie spełniać swoją funkcję. W tym miejscu kilka podpowiedzi z naszej strony na temat właściwej instalacji wybranego żyrandola.  

Montaż żyrandola – nowa instalacja elektryczna

Będzie dużo łatwiej uporać się z tym zadaniem, jeśli domowa instalacja została wykonana przez fachowca. Wtedy z sufitu wystawać będzie czterożyłowy przewód, na którym będzie opierać się cała instalacja. Tutaj najważniejsze jest zwrócić uwagę na fakt, że każdy kolor z tychże przewodów nie jest przypadkowy i wskazuje na konkretne zastosowanie.   Oto klucz:
  • żółto-zielona żyła - przewód do zastosowania ochronnego
  • niebieska żyła – przewód do zastosowania neutralnego
  • czarna i brązowa żyła (czasem zdarzą się inne kolory) – przewody do zastosowania fazowego, czyli te które zamykają obwód żyrandola.
  Zanim przejdzie się do dalszego etapu montażu żyrandola konieczne jest sprawdzenie czy każdy z obecnych przewodów jest zgodny z powyższymi wytycznymi co do jego zastosowania. Później dalej sprawdzamy – ale już nowo nabyty żyrandol, zaczynając od puszki przyłączeniowej.   Prawidło zaprojektowany żyrandol, czyli taki z którym dalsze kroki instalacji powinny pójść pomyślnie charakteryzuje się następującymi cechami:  
  • żyrandol jest lampą w pełni sprawną
  • każde ramię posiada dwa przewody (zgodnie z kolorystyką umówioną powyżej)
  • posiada zaciski ochronne zgodnie z klasą do jakiej należy
  Wszystkie związane z prawidłową budową żyrandoli przepisy są do wglądu na stronach instytucji zajmujących się certyfikatami i porównać je z typem żyrandola, jaki się zakupiło.  

Jak wygląda podłączenie żyrandola?

Oczywiście pierwszym krokiem jest wyłączenie napięcia w instalacji w tablicy rozdzielczej. Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów sufitowych do każdego z segmentów kostki zaciskowej w żyrandolu. Tutaj bardzo ważne są dwie kwestie, o jakich absolutnie nie można zapominać:  
  • trzeba podłączać zgodnie z kolorystyką
  • podłączanie zawsze zaczyna się od przewodu ochronnego
  Następnie… już nic więcej – gratulujemy, bowiem właśnie prawidłowo zainstalowałeś żyrandol w nowej instalacji. Jak widać nie było to takie straszne, jakie mogłoby się wydawać. Można go mieć już zamocowanego na stałe i cieszyć się jego użytecznością i pięknem w pełni. Co jednak, gdy nie mamy do czynienia z nową instalacją, ale jest starszym typem?  

Montaż żyrandola – stara instalacja elektryczna

O ile z nową instalacją sprawa była niczym bułka z masłem, to jeśli chodzi o instalację starego typu zdecydowanie nie jest już tak kolorowo. Im starsza – tym gorzej, to znaczy tym bardziej można napotkać naprawdę dużo skomplikowanych niespodzianek w czasie procesu np. kolorystyka przewodów jest inna niż ta aktualnie obowiązująca. Czasem nie tylko jest inna, ale wręcz wszystkie trzy przewody mają inną barwę. Co zrobić w takim przypadku? Czy jest jakaś złota recepta, dzięki której można sobie poradzić z omawianą sytuacją? I tak i nie – bowiem owszem, jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, ale prawda jest taka iż może się to wiązać z poświęceniem sporej ilości czasu, a i ryzykiem. Zdecydowanie mądrzejszym rozwiązaniem w obliczu takiej sytuacji byłoby skorzystanie z pomocy profesjonalnego elektryka.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel